Jak se dělá kniha?

Datum konání:
22.9.2015

Co všehno je potřeba k tomu, aby vznikla knížka?                          Kdo se na vzniku knihy podílí?

Co dělá autor, co ilustrátor, kdo je to typograf?                              Jaký je rozdíl mezi vydavatelstvím a nakladatelstvím?

Jak se tiskne kniha dnes a jak se tisklo dřív?                                  Co je to autorská kniha?

Jak drží celá kniha pohromadě, co je to knižní vazba?                     A co takhle udělat si vlastní jednoduchou knížku?

Na podobné otázky a ještě mnoho dalších, jsme hledali a nacházeli odpovědi při povídání nad zajímavými knížkami. Nakonec si děti zhotovily jednoduchou sešitovou vazbu samy. Povídání bylo doplněné promítáním autorských knih, děti si mohly prohlédnout podklady pro ofsetový tisk i pro starší knihtisk. Na vše bylo dovoleno si sáhnout a ohmatat.

Povídání připravila malířka a ilustrátorka Pavlína Jana Lörinczová.

Agnetti Vincenzo Libro dimenticato a memoria Milano 1969 6.sazba-copyright-nm
Queneau Raymond Cent mille milliards de poemes 1961 Vladimír Havlík Černá prostorová kresba 1984