Úvod > SMAZAT - po kontrole obsahu zákazníkem > Naše škola > Historie

Historie

Zajímá vás, jakou tradici naše škola má, a kdy se v ní poprvé začalo učit? Přečtěte si informace, které se vztahují k jejímu historickému vývoji.

Škola byla postavena v roce 1788

Dobu založení školy ve Svatém Janě nelze přesně stanovit, ale školní budova, byla, jak vysvítá z vlastního rukopisu pátera Vojtěcha Metly, prvního lokalisty u Svatého Jana, vystavěna roku 1788 a 1789, a to z nákladu hraběte Jana Nepomuka Buquoye držitele novohradského panství, který se tehdy stal patronem zdejší školy. Škola byla vystavěna na pozemcích, které darovali ločeničtí sedláci na výstabu kostela, fary a školy. Nacházela se v domě č. 2 hned vedle kostela, se kterým byla propojena ambity. V části této budovy nechal hrabě Buquoy zřídit hostinec, který sloužil mnohým poutníkům směřujícím k svatému Janu. Protože tou dobou školu navštěvovalo jen málo dětí a pro školní potřeby bohatě stačil prostor,  který poskytovala jedna třída, nikdo proti hraběcí hospodě nic nenamítal.

V roce 1860 byla škola známá jako dvoutřídní

Ke svatojánské škole byly přiškoleny sousední obce, v prvé řadě Ločenice, dále potom Mokrý Lom, Chlum a Sedlce, ke které patřily ještě osady Úlehle a Hrachovy Hory. Původně se jednalo jen o malou školu s jednou třídou, která byla roku 1860 rozšířena ve dvoutřídní, ale k tomuto kroku nevedla snadná cesta, neboť nebylo vůbec jednoduché najít prostory pro druhou třídu.

Školu čekalo další rozšiřování

V roce 1877 byl počet dětí 299 považován za neúnostnou hranici počtu možných žáků na jednu školní třídu. Sotva byl dobojován boj o zřízení druhé třídy, začala se rýsovat akutní potřeba další - třetí třídy. V následujícím školním roce 1877-1878 tak došlo k rozšíření školy o další třídu.

Ve školním roce 1886-1887 navštěvovalo zdejší školu již 373 dětí rozdělených do tří tříd. V průměru vycházelo tedy téměř 125 dětí na jednu školní místnost.

Na škole se střídalo velké množství kantorů

Svatojánskou školou prošlo z dnešního pohledu možná překvapivě velké množství učitelů. Jestliže v dnešní době navštěvuje zdejší školu několik desítek dětí, byly to v minulosti dětí stovky, které v jednom školním roce chodily do té samé školy. Stejné je to i s učiteli. Na začátku učil jeden učitel na jednotřídní škole, postupným rozšiřováním učitelský sbor narůstal, až se ve třicátých letech dostal na vrchol. Tou dobou učilo ve Svatém Janě nejvíc kantorů, vedle řídícího učitele to bylo dalších pět učitelů, učitelka ženských ručních prací a tři učitelé náboženství.

Napsala: Mgr. Martina Jarošová-Langová

Pokud se chcete dočít více z historie naší školy, čtěte zde: Malotřídní škola Svatý Jan nad Malší